GIGS

Upcoming Gigs


6.6.2020 klo 13-17 Annikin Runofestivaali SUORA LÄHETYS, Tampere 
https://annikinrunofestivaali.net/suora-lahetys.htm


24.6.2020 Ääniwalli Versio 1.0. Live
1.8.2020 Sieravuoren Lavarunofestivaali

22.8.2020 Runokuu Poetry Jam SOOMA

31.10.2020 TBA

Covid-19 siirsi/perui myös minun keikkani, toivon että pääsen pian taas lavoille ja tapahtumiin uuden kirjani Fun Primaveran kanssa! Kutsuja loppuvuodelle otetaan vastaan <3

Affected by covid-19 my gigs are postponed/cancelled. I hope to get back on stage soon with my new book Fun Primavera. Invitations for the rest of the year are welcome <3


Ongoing projects


Videoprojektit 2020

SOOMA

Project 2.0. w/ Jade Vesto

Lavarunoakatemia



Past gigs


2020

7.4. Lafka-teatterin livestriimi (katso Youtubesta)

19.1. Aura Nurmen Kirjanjulkkarit

2019

9.12 Tunnustuksellisen runouden ilta, Siltanen 

14.11. Party Animals at Ääniwalli

5.12 Wähäjoulu, Kiltasali

19.11. Vantaan Sanataidekoulu, Vantaa

13.9. Runouden Rajoilla, Hamina

4.9. Saaristobaari, Turku

25.8. Runokuu, Helsinki

11.8. Flow Festival X Pink Space

15.7.-21.7. Poetry Demon -tour

16.7. SuomiAreena, Pori

6.7. Visio Festival


Creative break! I'm in residence in Prague

2018

6.12. Poetry Video Premiere

1.10. Yksityiset kirjanjulkkarit

14.9. Lukutaitofoorumi, Musiikkitalo

24.8. Runon ympäriajo, Runokuu Festival

10.-17.7. HPC On the Road:

16.7. Iloinen Härkä, Turku

16.7. Kirjakahvila, Turku

13.7. Talviaisten kylä, lavatanssit, Orivesi

11.7. Pyynikin näkötorni, Tampere

10.7. Jokilaiva M/S Purimo, Hämeenkyrö

10.7. Frantsilan yrttitila, Hämeenkyrö

9.5. Helsinki Spoken Word, Korjaamo Helsinki 

26.4. 365 Kuvaa Cheekistä - After Gallery, Bar Loose

26.4. WSOY:n Runousaamiainen

21.4. Kontula Electronic -festival (& Himmee Kipinä)

17.4. Vuosaaren Kirjasto Lavaruno Workshop

16.4. Poetry slamin SM-kisojen Helsingin karsinnat, Tenho Restobar

2.2. Let's Talk (Future) Poetry, Mad House Helsinki 

20.2. Runoklubi 6, Vakiopaine Jyväskylä 


2017

28.12. UG Party Sähinä

12.12. Poetry Slam Champions

10.12. Ruusu Open Mic #3 (hosting)

24.11. Alakulttuuritalo

19.11. Ruusu Open Mic #2 (hosting)

18.11. LYNX klubi Dj-set, Ravintola Ilves

3.11. Turun Runoviikko, Bar Ö

24.8. Taiteiden Yö HKI 

23.8. Runokuu Festival, Runo-olkkarit

21.8. G-Live Lab Private event

17.8. Taiteiden Yö Turku / Bar Ö

8.7. Ruisrock festival

9.6. Sideways festival

2.6. Runouden kesäjuhlat

27.6. Maailma kylässä festival - Wall Of Hope

23.5. Lempee-klubi

19.5. Tenho Poetry Slam

8.-9.5. Runoutta! -kiertue

1.5. H2-Avajaiset

23.3. Poetry Jam, Cafe Mascot

19.2. Radio Helsinki, Onnellinen loppu


2016

30.6. Loihtu klubi Tenho Restobar

3.9. Sarjakuvafestivaalit 2016, Dubrovnik


2015

8.10. Poetry Jam, Cafe Mascot

11.9. Korkeasaari kissojen yö

25.7. Vadelma Fest, Alppipuisto

3.7. Kajaanin Runoviikko 2015

2.7. Baron Pub, Kajaanin Runoviikko

23.5. Runopuulaaki Helsingin karsinnat

21.5. Poetry Jam, Cafe Mascot 

7.5. Varjofest 2015, Vuosaari


2014

27.9. Kiiski Open Mic

11.4. Happi Poetry Jam

27.1. Kallion lukion aamunavaus (eka keikka!!)


Heta Saukkonen
Heta Saukkonen